Çoğu İnsan Bu Hastalık Nedeniyle Yaşamını Kaybetmeye Devam Ediyor: Aslında Bu Bir Tercih Meselesi!

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbulut’un Sağlık Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının dünya genelinde ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

18 MİLYON KİŞİ KALP-DAMAR HASTALIKLARINDAN ÖLÜYOR

Prof. Dr. Akbulut’un verdiği bilgilere göre, dünya çapında her yıl yaklaşık 18 milyon kişi kalp-damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. 2030 yılına kadar bu sayının 30 milyona yaklaşması bekleniyor.

KALP KRİZİNİN ANA NEDENLERİ

Kalp krizinin en büyük hastalık türlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Akbulut, kalp krizinin nedenlerini açıkladı. Kalp krizinin, kalbin oksijen ihtiyacını taşıyan damarların tıkanması sonucu meydana geldiğini ve bu tıkanıklıkların başta kolesterol olmak üzere bazı yağların damar çevresinde birikmesiyle meydana geldiğini söyledi.

ÖNLEMLER HAYAT KURTARIR

Prof. Dr. Akbulut, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için alınması gereken önlemleri vurgulayarak, kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, kötü alışkanlıklar ve metabolik hastalıklarla mücadele edilmesinin önemine dikkat çekti. Bu önlemlerin hayat kurtaracağını ve ölümleri yüzde 80 oranında azaltacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir