Oy oranı tartışmasına Destici de girdi: Bahçeli buna çok kızacak

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, canlı yayında TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik’in programına konuk oldu. Yerel seçimler sonrası AKP ile MHP arasında yaşanan oy gerilimine bu kez Destici’de katıldı.

Bu kez YSK daha hızlı saydı: AKP ve MHP ayrı düştüGüncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli arasında, grup toplantıları konuşmalarında başlayan oy oranı gerginliğinde Bahçeli “MHP’nin oy oranı yüzde 16,62’dir. Televizyon bülbülü olan bir profesöre sesleniyorum; hani nerede yüzde 5’in altında oy oranımız, hani nerede küçülen MHP?” ifadelerini kullanmıştı.

“İL GENEL MECLİSİNDE YÜZDE 3 OY ALDIK”

Mustafa Destici ise konuşmasında şunları söyledi:

“Biz toplamda 1410 belediyenin 378’inde aday çıkardık. Bu seçim çevrelerinde oy oranımız yüzde 8,79. Yani sadece girdiğimiz yerlerdeki oran ama genele böldüğümüzde yüzde 3’e yakın bir rakam çıkıyor. 60 seçim bölgesinde yüzde 40’a yakın oy aldık. 77 seçim bölgesinde birinci veya ikinci olduk. 102 seçim bölgesinde de bir, iki veya üçüncü olduk.

İl genel meclisinde yüzde 3’e yakın oy aldık. Belediye meclis üyesi oy oranımız 2,57. Televizyonlarda bazen sıfırlı rakamlar gösteriliyor. İl belediye başkanlıkları oy sonuçları sanki bizim partimizin aldığı oy oranı gibi yansıtılmaya çalışılıyor. Bu hem doğru değil hem de partimize yapılmış bir haksızlıktır.

Aslında ilk başta 25’e yakın yerde belediye kazandık ama 2 belde ve 2 belediyeyi itirazlar sonucu kaybettik ve şu anda kazandığımız belediye sayısı 20. Bunun içerisinde Sivas il belediyemiz var, Sivas Şarkışla var, Eskişehir Günyüzü ilçemiz var benim ilçem. 1 il, 14 ilçe, 6 beldeyi Büyük Birlik olarak kazandık.

“BU SEÇİMDE 3 KATINA ÇIKARDIK”
Büyük Birlik Partisi olarak 2019 yerel seçimleriyle kıyasladığımızda ilimiz yoktu, bu seçimde Sivas’ı aldık. Büyükşehir olmasa da büyükşehrin üstünde bir şehir. Yaklaşık şehir nüfusu 650 bin olsa da aslında 4-5 milyon nüfusu olan bir ili aldık. Geçtiğimiz yerel seçimde 5 ilçe kazanmıştık, bu seçimde nerdeyse 3 katına çıkardık. Belde sayımızı da artırdık.

Cumhur İttifakı olarak özellikle büyükşehirlerde ve Anadolu’daki bazı illerde beklediğimiz başarıyı yakalayamadık. 3 büyükşehir zaten muhalefetin elindeydi ama Bursa, Balıkesir gibi büyükşehirleri kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir